روزهای آغازین سال ۹۸ رانش زمین خانوارهای زیادی را در روستای حسین آباد کالپوش در شهرستان میامی بی خانمان کرد و اکنون با تلاش مضاعف دولتمردان و تکمیل زیرساخت‌ها در آینده‌ای نزدیک جان دوباره به این روستا تزریق می‌شود.

به گزارش میامی جوان؛ بر اثر رانش زمین که در روزهای آغازین سال ۹۸ روی داد، ۳۳۰ خانه در روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان خسارت دید که ۱۶۳ خانه به علت شدت آسیب ها و خطر برای ساکنان تخلیه شد و  به همین دلیل بدون فوت وقت با رعایت ملاحظات اجتماعی و جلوگیری از گسستگی روستا، جانمایی جدید برای اسکان اهالی حسین آباد کالپوش مورد توجه مسوولان اجرایی قرار گرفت. از این رو محدوده ۶۴ هکتاری مشرف به سد کالپوش برای ساخت و ساز خانه های اهالی روستای حسین آباد اختصاص یافت و مطالعه و بررسی فنی و علمی لازم بر روی آن انجام شد.

به گفته کارشناسان پژوهشکده سوانح طبیعی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مطالعات مکان یابی محل جدید به منظور جا به جایی اهالی روستای حسین آباد کالپوش انجام شد  و ۱۵ و ۱۸ هکتار از محدوده ۶۴ هکتاری، بر اساس مطالعات انجام شده برای ساخت و ساز مجاز تلقی شد و به تایید دستگاه های مسوول نیز رسید.

در مرحله نخست زمین برای کسانی که در جریان رانش زمین منزل مسکونی آن ها به طور کلی تخریب شد، به صورت قرعه کشی جمعی و براساس نقشه بنیاد مسکن انجام و زمین ها واگذار شد  و در ادامه برای ساخت هر واحد مسکونی ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۱۵۰ میلیون ریال نیز وام بدون بازپرداخت اعطا  شد و اکنون عملیات اجرایی ساخت روستای جدید حسین آباد کالپوش شهرستان میامی آغاز شده است. بنیاد مسکن در حال انجام اقدام های آماده سازی است که در روزهای آینده تثبیت روستا در مناطق کم خطر با ساخت ستون‌های بتنی در عمق زمین به پایان می‌رسد و با احداث شبکه فاضلاب در منطقه جدید می‌توان در آینده‌ نزدیک شاهد تقویت پویایی و نشاط روستا بود.

بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت شهر رضوان شامل ۱۲ روستاست که حدود ۲۰ هزار نفر در آن ها زندگی می کنند و شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است.
این بخش در ۱۱۰ کیلومتری شمال شهرستان میامی و در شمال شرقی مرکز استان سمنان قرار گرفته است.
شهرستان میامی با حدود ۴۰ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد؛ بیش از ۸۰ درصد مردم این شهرستان در روستاها زندگی می کنند.

یکی از اهالی خسارت دیده از رانش زمین در حسین آباد کالپوش که نخواست نامی از وی برده شود، در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: رانش زمین موجب تخریب خانه‌ها شد و شوک روانی سختی را بر مردم منطقه وارد کرد.

وی ادامه داد: اکنون با وجود نوسان قیمت در مصالح ساختمانی، ساخت خانه دشوار شده است و انتظار می‌رود مسوولان بیش از پیش مردم این منطقه را دریابند.

وی بیان کرد: اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با در اختیار قرار دادن ناوگان خود برای حمل مصالح برای ساخت بنا کمک خوبی را به مردم خسارت دیده ارائه کرده است، اما انتظار می‌رود برای تسریع در کار با توجه به نزدیک شدن فصل سرما، ناوگان حمل مصالح در منطقه افزایش یاید.

این فرد خسارت دیده ابراز داشت: مردم خسارت دیده در منطقه کالپوش میامی اعتقاد دارند علت وقوع رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش  زیادشدن آب پشت سد واقع شده در کنار روستا است و برخی نیز علت را انفجارهای در عمق ۱۰۰ متر برای احداث تاج سد می دانند و مطالبه مردم بررسی موضوع برای جبران خسارت است.

بررسی علت وقوع رانش زمین توسط کارشناسان دانشگاه اراک

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان نیز گفت: مطالبه مردم منطقه بررسی و اعلام علت رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش است که انجام طرح مطالعاتی علت این حادثه اکنون توسط کارشناسان مجرب دانشگاه اراک در دست بررسی است.
منوچهر فخری تصریح کرد: مطالبه‌گری برای تسریع در رفع مشکلات زیرساختی حق مردم روستای حسین‌آباد کالپوش و پاسخگویی به درخواست‌های اهالی منطقه وظیفه مسئولان اجرایی استان است.

کمک  ۵۲ میلیارد تومانی دولت به مصیبت‌دیدگان کالپوش

فرماندار میامی گفت : دولت از ابتدای بحران رانش زمین در حسین آباد کالپوش تاکنون ۵۲ میلیارد تومان در قالب کمک و مساعدت به مردم پرداخت کرد.

احمد ملایری ابراز داشت: شرکت گاز استان سمنان تا کنون بالغ بر ۳.۵ میلیارد تومان در حسین آباد کالپوش هزینه کرده است.‌
وی بیان کرد : شرکت آب و فاضلاب استان سمنان تاکنون بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان در حسین آباد کالپوش هزینه کرده است.‌
فرماندار میامی گفت: شرکت توزیع نیروی برق استان نیز تاکنون بالغ بر ۶.۵ میلیارد تومان در حسین آباد کالپوش هزینه کرده است.‌
وی ادامه داد : بالغ بر ۳ میلیارد تومان از اعتبارات اداره کل راه و شهرسازی شرق استان سمنان تا کنون در حسین آباد کالپوش هزینه شده است.‌
ملایری گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مبلغ ۱۱ میلیارد تومان در حسین آباد کالپوش هزینه کرده است.‌

فرماندار میامی بیان کرد: تا کنون ۱۴ میلیارد تومان توسط دهیاری و شورای اسلامی حسین آباد کالپوش هزینه شده است.

دستور استاندار سمنان برای تسریع در تکمیل زیرساخت برای اسکان  مردم حسین آباد میامی

استاندار سمنان گفت: احداث زیرساخت‌های خدماتی مانند اجرای شبکه فاضلاب در منطقه جدید روستای حسین آباد کالپوش در شهرستان میامی تسریع شود.

علیرضا آشناگر ابراز داشت: به دلیل بافت خاک در منطقه حسین آباد کالپوش امکان حفر چاه جذبی برای فاضلاب وجود ندارد و لازم است دستگاه‌های اجرایی در احداث شبکه فاضلاب در این منطقه اهتمام ویژه داشته باشند.

وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته تسهیلات بلاعوض و کم بهره به هر یک از خانوارهای خسارت دیده روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی به دلیل رانش زمین پرداخت شد و برای افرادی که خانه‌هایشان به دلیل رانش تخریب شد یا در معرض خطر بودند، برای انتقال از منطقه اجاره‌بها پرداخت شد.

وی اضافه کرد: روند ساخت و ساز برای تکمیل خانه در منطقه جدید روستای حسین آباد کالپوش با تامین زیرساخت‌ها مانند آب، برق  و گاز تسریع شود تا قبل از آغاز فصل سرما بتوان کارهای عمرانی را سامان داد.

استاندار سمنان تصریح کرد: منطقه ۱۴ و ۱۸ هکتاری برای انتقال روستای حسین آباد کالپوش در محدوده الحاقی این روستا درنظر گرفته شده است و به خانوارهایی که در مناطق پرخطر از لحاظ رانش کرونا قرار دارند واگذار می‌شود.

آشناگر تاکید کرد: در منطقه قرمز از لحاظ رانش زمین  نباید خانواری ساکن باشد و باید افراد به مناطق تثبیت شده روستا یا منطقه جدید منتقل شوند تا مشکلی پیش نیاید.

پرداخت تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی دیگر به خسارت‌دیدگان حسین‌آباد میامی

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز گفت: ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه دیگر به اهالی روستای حسین آباد کالپوش در شهرستان میامی استان سمنان پرداخت می‌شود.

عزیزالله مهدیان در سفر خود در اوایل مهر جاری به استان سمنان و بازدید از روستای حسین آباد میامی ابراز داشت: در ماه‌های گذشته ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به هر یک از خانوارهای روستای حسین آباد کالپوش پرداخت شد و براساس پیگیری‌های انجام شده به وسیله استاندار و معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان و حمایت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه دیگر پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: طولانی شدن روند ساخت و ساز در ماه‌های گذشته فرایند تکمیل خانه در منطقه جدید روستای حسین آباد کالپوش را با مشکل مواجه کرده است.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور تصریح کرد: رفع مشکلات فاضلاب منطقه جدید حسین آباد کالپوش به طور ویژه در دستور کار باشد و با رفع این مشکل زیرساختی، تمام منابع بنیاد مسکن برای سکونت اهالی منطقه در منطقه جدید تا قبل از فصل سرما به کار گرفته خواهد شد.
 

مهیاسازی سکونت برای اسکان مردم حسین آباد میامی با تسریع در اجرای شبکه فاضلاب

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: منطقه جدید برای اهالی حسین‌آباد کالپوش میامی با رفع مشکلات آب و فاضلاب به صورت ۱۰۰ درصدی برای سکونت مهیا می‌شود.

فخری ابراز داشت: اقدام‌های خوبی در بخش برق، گاز و دیگر مشکلات زیرساختی در حسین آباد کالپوش انجام شد و با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان برای رفع آب آشامیدنی و فاضلاب منطقه هم اقدام خواهد شد.

وی  تصریح کرد: برای رفع مشکلات زیرساختی در منطقه حسین آباد کالپوش در ماه های گذشته اقدام های بسیار قابل توجهی انجام شد و با رفع مشکلات آب و فاضلاب به صورت کامل در مکان جدید برای اهالی مصیب دیده حسین‌آباد قابل سکونت خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: استاندار سمنان همواره برای تسریع در رفع مشکلات حسین آباد کالپوش تاکید دارد و با تلاش مضاعف مسئولان برای گره‌گشایی از مشکلات مردم فهمیم منطقه حسین آباد اقدام شود.

پرداخت ۴.۶ میلیارد تومان تسهیلات به مصیب‌دیدگان حسین‌آباد میامی

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان گفت: در ماه‌های گذشته افزون بر ۴.۶ میلیارد تومان تسهیلات به اهالی مصیبت دیده حسین آباد کالپوش پرداخت شد که از این میزان ۲.۳ میلیارد تومان آن بلاعوض بود.

 علیرضا فلاحی بیان کرد: روستای حسین آباد کالپوش، دارای سه هزار و ۵۰۶ نفر جمعیت و یک هزار و ۱۳ خانوار است  و به دلیل رانش زمین ، ۹۷ هکتار از روستای حسین آباد کالپوش با بحران مواجه شد.
وی اضافه کرد : از مجموع ۹۷ هکتاری که به دلیل رانش زمین واحدهای مسکونی، دولتی، خدماتی دچار خسارت شد در ۳۴ هکتار طرح هادی در دست اجرا بود.
فلاحی اظهار داشت: باپیگیری های انجام شده ، تعدادی از اهالی حسین آباد کالپوش که تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جمعیت هلال احمر را دریافت نکرده بودند با مساعدت بنیاد مسکن تسهیلات ۱۵ میلیون تومان با کارمزد پنج درصد به این افراد پرداخت خواهد شد.
 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان گفت: در ماه‌های گذشته برای انجام ساخت و سازها علاوه بر در اختیار بودن ماشین آلات برای رفع مشکلات زیرساختی، ۷۴۴ تن سیمان به اهالی منطقه برای ساخت خانه در حسین‌آباد کالپوش داده شد.

روستاها به عنوان مرکز تولید، تامین امنیت غذایی و اتکای کشور در خودکفایی محصولات راهبردی مانند گندم محسوب می‌شود و اکنون تلاش‌ها برای تسریع در مهیاسازی زیرساخت‌ها برای استقرار خسارت دیدگان رانش زمین در حسین آباد کالپوش موجی از امید را در دل دریادلان این خطه از استان سمنان ایجاد کرده است و انتظار می‌رود با تلاش مضاعف در سال جهش تولید منطقه جدید تکمیل و مصیبت‌دیدگان استقرار یابند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایرنا