مدیر جهاد کشاورزی میامی گفت: برداشت زعفران از سطح ۶۱ هکتار از مزارع این شهرستان آغاز شد.

به گزارش میامی جوان؛ علی اصغر محمدی با اشاره به اینکه عمده زعفران در بخش مرکزی میامی تولید می شود، افزود:اکنون مزارع زعفران در میامی ۵۰ هکتار بارور و ۱۱ هکتار غیر بارور است.

محمدی با بیان اینکه برداشت گُل زعفران در میامی از اواخر مهرماه آغاز می شود، گفت: میانگین عملکرد تولید بهره برداران ۴.۵کیلوگرم زعفران خشک در هکتار است که برآورد می شود امسال حدود ۲۲۵ کیلوگرم سَرگُل در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه زمین های حاصلخیز در میامی برای کشت زعفران مناسب است، اظهارداشت : راندمان اقتصادی عملکرد گُل دهی زعفران از سال دوم کشت پیاز آغاز و برای پنج تا هفت سال متوالی ادامه دارد.

زراعت زعفران در شهر میامی و روستاهای آن از حدود ۵ سال قبل آغاز شده است و این محصول به دلیل طعم، بو و رنگ خاصی که دارد در صنعت غذا، شیرینی پزی، داروسازی و دیگر صنایع کاربرد دارد.

از آن جا که ۹۰ درصد جمعیت شهرستان میامی روستایی هستند و به کار کشاورزی اشتغال دارند، کشت این محصول در اشتغال و درآمد بیشتر آنها تاثیرگذار خواهد بود.

میامی هر سال با تولید حدود ۲۰۰ هزار تن محصولات زراعی و باغی، ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی استان سمنان را به خود اختصاص می دهد. 

از مجموع ۲۳ هزار هکتار زمین قابل کشت این شهرستان حدود ۱۵ هزار هکتار به گندم دیم و آبی و باقی به کشت فلفل، آفتابگردان ، کلزا ، چغندر قند و انواع حبوبات اختصاص دارد.

  شهرستان میامی با جمعیتی حدود ۴۰ هزار تن با ۲ بخش کالپوش و مرکزی در شرق شهرستان شاهرود قرار دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایرنا