نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: میزان بیکاری در شرق استان ۳۵ درصد برآورد شده که این موضوع سبب مهاجرت بسیاری از جوانان به شهرهای دیگر شده است.

به گزارش میامی جوان؛ علی‌اصغر خانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ۵ ماه گذشته بنا به قولی که به مردم داده شد تقریباً از روستاهای شهرستان‌های شاهرود و میامی بازدید شده و از نزدیک مشکلات و مطالبات مردم بررسی و شنیده شد.

وی با اشاره به بررسی مشکلات مردم در شهرها و روستاهای شرق استان سمنان بیان کرد: با جمع‌بندی مشکلات شهرها و روستاهای ۲ شهرستان شرقی استان، بیش از ۱۵ کارگروه تخصصی با استفاده از ظرفیت نخبگان و افراد متخصص تشکیل شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان افزود: هدف از تشکیل این کارگروه‌ها ارائه راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات مردم و بهبود وضعیت اقتصادی در شرق استان است.

خانی بزرگ‌ترین مشکل ۲ شهرستان شاهرود و میامی را بحران بیکاری دانست و عنوان کرد: نرخ بیکاری در شرق استان حدود ۳۵ درصد است که با توجه به ظرفیت‌های فراوان این دو شهرستان و موقعیت استثنایی قرارگیری بین دو کلان‌شهر کشور، وضعیت اشتغال به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

وی افزود: در گذشته شهرستان شاهرود، هیچ‌گاه بیکاری به وضعیت بحران نرسیده بود و این بحران حاصل کم‌کاری‌ها در بیش از ۲ دهه اخیر است.

حمایت‌های نامتوازن دولت علت بحران بیکاری در شرق استان سمنان است

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی به وضعیت مهاجرت در حوزه انتخابیه خود نیز اشاره کرد و گفت:‌ امروزه شاهد کمترین مهاجرت‌ها به شاهرود هستیم و از آن‌طرف بیشترین خروجی مهاجرت را داریم.

خانی گفت: بسیاری از جوانان جویای کار در شرق استان ناچار می‌شوند برای اشتغال به شهرهای سمنان، گرگان و تهران مهاجرت کنند؛ هم اینک نرخ بیکاری در گرگان ۸ درصد، سمنان ۵ درصد و در دامغان ۱۲ درصد است درحالی‌که نرخ بیکاری در شهرستان‌های شاهرود و میامی بسیار بالاست.

وی حمایت‌های نامتوازن دولت را علت بحران بیکاری در شرق استان دانست و تصریح کرد: احداث کارخانه‌ها در بیش از ۲ دهه اخیر در شرق استان انجام نشده چرا که به‌عنوان‌مثال کارخانه آلومینیوم در جاجرم بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ فرد را مشغول به کار کرده است؛ این موضوع در حالی است که مرغوب‌ترین مواد اولیه آن کارخانه از معادن شهرستان شاهرود همچون معدن بوکسیت برداشت می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مردم شاهرود هم معدن خود را در اختیار استان دیگر قرار می‌دهند، هم بی‌نصیب از اشتغال این کارخانه هستند و بالاتر از آن عوارض و مشکلات زیست‌محیطی این معدن را نیز باید تحمل کنند و این موضوع قابل‌پذیرش نیست.

خانی به مشکلات مردم شرق استان در حوزه کشاورزی اشاره و بیان کرد: بیش از ۵۶ درصد کشاورزی استان در شهرستان‌های شاهرود و میامی قرار دارد و این در حالی است که پیوست‌های کشاورزی همچون آب، کود و تجهیزات کشاورزی به نسبت میزان دارا بودن زمین‌های کشاورزی به این مناطق اختصاص نیافته است.

وی گفت: همچنین بحران سرمازدگی بیش از ۴ سال است که در این ۲ شهرستان سبب ایجاد مشکلات فراوانی شده که در این میان دولت، نقش حمایتی خود را انجام نداده است.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با دارا بودن دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی راهکارهای علمی و سریع برای استفاده کشاورزان پیش بینی نشده است؛ همچنین به دلیل کوتاهی دولت، کمترین میزان پوشش بیمه‌ای در محصولات انگور و زردآلو وجود دارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم