میامی در شرق استان سمنان، با وجود ظرفیت‌های بی‌شمار در حوزه‌های مختلف، جزء شهرستان‌های کمتر توسعه‌یافته کشور است.

به گزارش میامی جوان؛ کمتر توسعه‌یافتگی میامی، موضوعی است که به‌هیچ‌عنوان زیبنده مردمان نجیب این شهرستان و متناسب با استعدادهای طبیعی و انسانی آن نیست.

شاید روزی که میامی به‌عنوان شهرستانی تازه تأسیس در استان سمنان معرفی شد؛ کسی فکر نمی‌کرد که پس از گذشت بیش از یک دهه هنوز که هنوز است برخی زیرساخت‌های مناسب در مرکز این شهرستان و شهرها و روستاهای آن وجود نداشته باشد.

اولویت نداشتن این شهرستان برای مدیران استانی و ملی و فقدان پیگیری‌های لازم سبب شده تا موجی از نارضایتی را بین مردمان و دغدغه‌مندان این دیار ایجاد کند.

از انتخاب نکردن مدیران شایسته، برنامه‌ریز و پرکار در سطح شهرستان میامی تا نبود زیرساخت‌های حداقلی جهت رفاه مردم و تقویت نشاط اجتماعی ازجمله کوتاهی‌های مسئولان بوده که سبب کسب رتبه پایین برای این شهرستان در نمودارهای کشوری شده است.

یکی از ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در این شهرستان مورد غفلت قرارگرفته، توسعه گردشگری است که با توجه به قرار گرفتن این شهرستان بر سر راه زائران امام هشتم و پرترددترین محور مواصلاتی کشور موضوعی دور از ذهن به نظر نمی‌رسد و تنها نیازمند همت مسئولان و برنامه‌ریزی آنهاست.

مهدی صمیمیان مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری سمنان اظهار داشت: در جلسه‌ای که به‌منظور بررسی مشکلات شهرستان میامی برگزار شد؛ با پرداخت مبلغ ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات طرح‌های زودبازده دهیاری‌ها جهت راه‌اندازی و یا تکمیل اقامتگاه بوم‌گردی روستای ابراهیم‌آباد علیا در شهرستان میامی جهت رونق گردشگری در آن منطقه موافقت شد که نتیجه پیگیری‌های معاونت عمرانی استانداری از معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور است.

صمیمیان با بیان اینکه بازپرداخت این وام پنج‌ساله است گفت: مساحت این طرح ۷۰۰ متر و زیربنای آن ۲۴۶ مترمربع بوده و آورده سرمایه‌گذار هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است. جهت سهولت سرمایه‌گذار سود این وام ۸ درصد و بازپرداخت آن یک سال تنفس دارد.

مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری سمنان حمایت از طرح‌های گردشگری روستایی را ضروری دانست و گفت: با توجه به موقعیت ممتاز و مزیت اقتصادی شهرستان میامی به جهت قرار گرفتن بر سر راه زائران امام رضا (ع) با اجرای این طرح گردشگری زمینه اشتغال برای هفت نفر فراهم می‌شود و این طرح زمینه خدمت‌رسانی به بیش از پنج هزار نفر در سال را خواهد داشت.

وی افزود: از ویژگی‌های این طرح گردشگری ایجاد بستری جهت فروش محصولات محلی و صنایع‌دستی شهرستان میامی است. با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

صمیمیان با اشاره به اهمیت شهرستان میامی برای استانداری سمنان نیز بیان کرد: تاکنون بالغ‌بر ۴۰ میلیارد ریال از محل اعتبارهای تسهیلات طرح‌های زودبازده دهیاری‌ها جهت راه‌اندازی و تکمیل طرح‌های توجیهی در روستاهای شهرستان میامی تخصیص‌یافته است که این مهم به‌واسطه قرار گرفتن شهرستان میامی در بین ۳۱ شهرستان محروم کشور است.

احمد ملایری، فرماندار میامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به ظرفیت گردشگری در این شهرستان اظهار داشت: شهرستان میامی ظرفیت‌های فراوانی در زمینه گردشگری دارد که شامل جاذبه‌های طبیعی ازجمله جنگل‌ها و مراتع بخش کالپوش و جاذبه‌های تاریخی کم‌نظیر به‌ویژه کاروانسرای میاندشت و مسجد جامع فرومد است.

ملایری با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذار در زمینه پیشرفت گردشگری در شهرستان میامی بیان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی قرار گرفتن این شهرستان در مسیر زائران امام رضا (ع) و تردد میلیون‌ها زائر و مسافر از این شهرستان در طول سال، با توجه بیشتر مسئولان و جذب سرمایه‌گذار می‌توانیم شاهد پیشرفت گردشگری در شهرستان میامی باشیم.

فرماندار میامی با توجه به برنامه‌های در دستور کار مسئولان جهت تحقق این امر نیز گفت: حمایت از راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ایجاد هتل می‌تواند این شهرستان را از محلی عبوری برای مسافران به مکانی مناسب جهت گذراندن اوقات و سکونت شبانه تبدیل کند.

قربانعلی صفایی پور امام‌جمعه میامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شهرستان میامی ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در روستاها دارد و باید با نگاه ویژه و برنامه‌ریزی صحیح از سوی مسئولان، زیرساخت‌های لازم جهت تحقق پیشرفت اقتصادی روستاها فراهم شود.

صفایی پور با بیان اینکه نباید با دارا بودن این حجم از ظرفیت، شاهد مهاجرت مردم و جوانان از این شهرستان باشیم گفت: در جلساتی که با مسئولان و مدیران شهرستانی داریم؛ مرتباً این نکته را متذکر می‌شوم که آنچه مشاهده می‌کنیم با ظرفیت‌های بی‌شمار در این شهرستان همخوانی ندارد و به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

امام‌جمعه میامی اقدام جهادی و اعتماد به مردم را راه برون‌رفت از مشکلات و موفقیت در کارها دانست و بیان کرد: درصورتی‌که مسئولان عزم و اراده جهادی با کمک گرفتن از ظرفیت‌های مردمی و سرمایه‌گذاران را در دستور کار قرار دهند می‌توانیم شاهد تحقق جهش تولید به‌عنوان شعار سال در این شهرستان باشیم.

افق‌های توسعه روشن است؛ اگر…

با توجه آنچه گفته شد؛ انتصاب مدیرانی شایسته، پیگیر، پرکار و با روحیه‌ای جهادی در شهرستان میامی می‌تواند نشدنی‌ها را شدنی کرده و افق‌های روشنی را پیش روی مردم این منطقه ترسیم کند.

در زمینه گردشگری نیز با توجه به سفر وزیر گردشگری به این شهرستان که به‌تازگی انجام شد؛ مردم منتظر تحقق وعده‌های این سفر هستند. به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست که شهرستانی در زمینه گردشگری دارای ظرفیت‌های این‌چنینی باشد اما اداره میراث فرهنگی در آن وجود نداشته و تمامی فعالیت‌ها در سطح یک نمایندگی باشد. کاروانسرای میاندشت نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین کاروانسرای ایران آن‌طور که باید موردتوجه قرار نگرفته و بسیار عجیب است که مجتمع خدمات رفاهی و گردشگری دقیقاً در همسایگی این کاروانسرا مجوز گرفته و مشغول فعالیت است. آیا این اقدام سبب در حاشیه قرار گرفتن این کاروانسرا نمی‌شود؟

دهستان‌ فرومد نیز به‌عنوان خواستگاه قیام‌های متعدد ازجمله سربداران و جای دادن بزرگانی همچون شیخ حسن جوری و ابن یمین فرومدی، مسجد جامع کم‌نظیر با معماری اصیل ایرانی نیز محروم از حداقل امکانات است که چندی پیش سبب استعفای جمعی اعضای شورای فرومد شده بود.

به‌هرحال امید است عقب‌ماندگی‌ها با اراده‌ای برخاسته از باور به رفع محرومیت و انگیزه‌ای با اعتماد به جوانان و نیروی انسانی متخصص در این شهرستان هرچه سریع‌تر زمینه اقداماتی به نفع مردم را فراهم کنند و سبب مهاجرت معکوس و بازگشت سرمایه‌های انسانی این منطقه به زادگاه و سرزمین اجدادی خود شوند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم