بارش‌های سنگین برف که اواخر سال گذشته برای چندین روز پیاپی در بخش کالپوش شهرستان میامی استان سمنان به وقوع پیوست، باعث رانش شدید زمین در بخش‌هایی از روستای «حسین آباد کالپوش» شد...

به گزارش میامی جوان؛ بارش‌های سنگین برف که اواخر سال گذشته برای چندین روز پیاپی در بخش کالپوش شهرستان میامی استان سمنان به وقوع پیوست، باعث رانش شدید زمین در بخش‌هایی از روستای «حسین آباد کالپوش» شد، رانش زمین در فروردین ماه سال جاری با سست شدن بافت خاک در منطقه پیش روی کرد و باعث تخریب کامل ۱۶۰ خانه روستایی و مراکز اداری و خدماتی مانند مدرسه تازه تأسیس، کتابخانه، دهیاری، پاسگاه نیروی انتظامی، مراکز ورزشی و… شد، اضافه بر آن، رانش زمین خسارت‌هایی به بیش از ۳۰۰ واحد روستایی در روستای «حسین آباد کالپوش» شهرستان میامی وارد کرده است که نیاز به نوسازی و بهسازی دارند.

در ارزیابی‌های انجام شده، روستا به ۴ بخش، منطقه بسیار کم خطر، منطقه کم خطر و همچنین ۲ منطقه خطر بسیار بالا تقسیم بندی شده است، با توجه به قرارگرفتن منطقه مستعد رانش زمین پشت سد کالپوش، تحقیقات و آزمایش‌های مرکز زمین شناسی برای تعیین علت رانش زمین در روستا همچنان ادامه دارد، با این وجود دریچه‌های سد برای کم کردن فشار احتمالی سد باز شده است. در ۹ ماه گذشته بسیاری از ساکنان روستا که خانه‌های آنها تخریب شده و دچار خسارت شدند، یا روستا را به قصد روستاهای مجاور و استان‌های مجاور ترک کردند و یا در خانه‌های استیجاری اسکان پیدا کردند. با این وجود، ۱۵ هکتار زمین برای احداث ۱۰۰ واحد مسکونی جدید در بالا دست روستا نیز اختصاص یافته است که در حال ساخت است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایسنا