نایب قهرمان مسابقات کشتی آلیش جهان شرایط مسابقات و کسب مدال نقره خود را روایت کرد.

به گزارش خبرنگارمیامی جوان؛ رقابت های آلیش مردان قهرمانی جهان روزهای ۱ و ۲ دی ماه با حضور ۲۳ کشور جهان در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با ۲ مدال نقره محمد نبی زاده و پوریا رمضانی در اوزان ۷۰ و ۱۰۰+ کیلوگرم و یک مدال برنز روح اله نعمتیان در وزن ۶۰ کیلوگرم و کسب ۸۵ امتیاز بعنوان نایب قهرمانی دست یافت. تیم های قرقیزستان و مغولستان نیز به ترتیب با کسب ۹۶ و ۷۶ امتیاز اول و سوم شدند.

از بین مدال آوران این مسابقات نام آلیش کاری از خطه کالپوش شهرستان میامی به چشم می خورد. محمد نبی زاده جوانی ۲۳ ساله و جویای نام  بعد از کسب مدال نقره در مسابقات قهرمانی جهان نخستین مدال با ارزش بین المللی خود را در این رقابت ها کسب کرد تا به این ترتیب در تاریخ این رشته نامش ثبت شود و به همگان ثابت کند که کالپوش از قطب های کشتی آلیش ایران است که باید توجه ویژه ای به این منطقه داشت،  به همین بهانه خبرنگار میامی جوان گفتگوی کوتاهی با این جوان جویای نام انجام داده است:

* مسابقات در چه سطحی بود و آلیش کاران کدام کشورها از حریفان شما بودند ونتایج چگونه رقم خورد؟

در سطح جهانی همه ی کشور ها با بهترین های خود حاضر می شوند و من در وزن ۷۰ کیلوگرم در دور نخست با نتیجه ۱ بر ۱ از سد یوری سیری از اوکراین گذشتم و در دور بعد با نتیجه ۱ بر صفر آلتاناران رینچنیدورج از مغلوستان را توانستم مغلوب کنم و در مرحله نیمه نهایی نیز با نتیجه ۶ بر صفر مقابل نیکیتا لوپویوهوف از استونی به پیروزی دست یافتم اما در دیدار فینال با نتیجه ۸ بر ۵ مقابل الدیار سکسینبایف از قرقیزستان در ثانیه های آخر شکست خوردم و به مدال نقره دست یافتم.حریف های اصلی ما در این رقابت ها قرقیزستان، مغولستان وترکمنستان بودند. 

*گفتید در ثانیه آخر شکست خوردید، لطفا در این خصوص بیشتر توضیح بدید؟

در فینال حریفم خوب بود، در پنج ثانیه آخر من دو امتیاز گرفتم و کشتی برابر شد و به این خاطر که حریفم اخطار داشت و امتیازم  آخر را من بدست آوردم،  برنده مسابقه من بودم دوثانیه فقط مونده و فکر کردم همه چی تمام شده اما در همین فکر بودم که به خاطر سهل انگاری  رقیبم نزدیک شد و روی من فن زد و ما هم به خاطر اینکه ثانیه های آخر فن زده شده بود اعتراض کردیم که این امتیاز بعد از وقت بازی گرفته شده است. در بازبینی فیلم؛ لحظه ای که من زمین خوردم  دو دهم ثانیه وقت به پایان بازی مانده بودکه حسرت طلای جهان را بر دلم گذاشت.

*اگر مدال نقره شما رنگ طلا می گرفت آیا در نتیجه تیمی هم تاثیر داشت؟

قرقیزستان با اختلاف امتیاز کمی از ما قهرمان شد و اگر این طلا را من گرفته بودم اگر اشتباه نکنم ۵ امتیاز از آنها کم میشد چون کشتی گیرشان دوم میشد و من اول میشدم ۵ امتیاز به ما اضافه میشد و امکان قهرمانی داشتیم که متاسفانه در دو دهم ثانیه شاید قهرمانی جهان را از هم از دست دادیم.

*آیا شرایط تمرین و امکانات شما در کالپوش مناسب است؟

به خاطر رانش زمین و مشکلات حسین آباد سه ماه من تمرین نداشتم چون سالن تمرین ما در حسین آباد خراب شده بود،  به این خاطر چند وقتی در روستای رضوان تمرین می کردیم که شرایط سخت بود و این بی سالنی در این مدت مارا اذیت کرد اما از لحاظ امکانات در کالپوش تا قبل از رانش وضعیت مطلوبی داشتیم.

*از ظرفیت ها و استعدادهایی که در منطقه هستند بگین؟

استعداد دراین رشته در منطه کالپوش خیلی زیاد است و به نوعی کالپوش قطب آلیش کشور محسوب می شود، من چند نفر از شاگردان خودم در رشته کشتی و کبدی هر وقت میبینمشان حسرت می خورم و با خودم میگم ای کاش در شهر بزرگتری بودن و می توانستند پیشرفت کنند؛ چون در منطقه ی محروم و دور از شهرستان و مرکز استان شرایط سختی داریم اما با این حال بازم تلاش می کنیم افتخار آفرین باشیم.

*از افتخارات و فعالیت های خود بگویید؟

در سطح بین المللی این اولین مدالم بود ومقام سوم در رشته کشتی فرنگی نفر دانشجویان کشور را دارم و  در رشته جودو نفر سوم دانشجویان کشورشده ام و همچنین مربی کبدی نوجوان و جوانان استان سمنان هستم و به تازگی با تیم کبدی خراسان رضوی قرارداد بستم.

*درپایان اگر صحبت خاصی دارید؟ 

با تشکر از شما و همچنین تشکر از مسئولان محترم شهرستان چون واقعا  شرایط مالی فدراسیون خوب نبود و یک بخشی از این هزینه هارو باید خودمان پرداخت می کردیم و یک بخشی را هم اسپانسر تقبل کرده بود، که خداروشکر مسئولان کمک کردند و از این سفر دست پر برگشتیم.

انتهای پیام/